میروکیلی در جوانی

سید علی اکبر میروکیلی متولد یکهزار و سیصد و چهل و شش در مهریز یزد چشم به جهان گشود. در همان ماه های اول زندگی پدر و مادرش به تهران عزیمت کردند. تحصیلات ابتدائیش را در مدرسه جنت مجیدیه تهران و اول راهنمایی در مدرسه حافظ حشمتیه بود.

سید علی اکبر میروکیلی در کودکی

پس از فوت پدر در سن 8 سالگی و مقارن با شدت گیری انقلاب اسلامی یعنی آذر 57 خانواده وی به کرج مهاجرت نمودند. تحصیلات راهنمایی را در مدرسه فاتح و پس از آن در آزمون ورودی هنرستان در سال 60 موفق و در رشته ساختمان اخذ دیپلم نمود .

سید علی اکبر میروکیلی در نوجوانی
سید علی اکبر میروکیلی در نوجوانی

در بدو ورود به هنرستان در اوایل 14 سالگی عازم جبهه شد و در عملیات والفجر مقدماتی به درجه جانبازی نائل گشت و این اولین باری بود که توفیق شرکت در جهاد نصیبش گشت. در تمام ایام تحصیل برای تامین مخارج خود همزمان مشغول به کار های مختلف از جمله برق کشی ساختمان ، نقشه کشی ، جوشکاری اسکلت ، تابلو نویسی و … گردید. در سال 71 همزمان با تاهل به صورت قرار دادی خرید خدمت ، وارد شهرداری کرج شد و پس از دو سال از بدو ورود در پست های مختلف مدیریتی ارشد مشغول انجام وظیفه گردید.

سال 72 در اداره حراست تا سطح معاونت پرسنلی پیش رفت و پس از آن اولین سمت اجرایی خود را در سال 73 به عنوان رئیس اداره عمران شهرداری کرج تجربه نمود او در این سال موفق به اخذ مجوز اجرا پروژه های عمرانی ( پس از تائید بودجه مصوب که آنزمان در استانداری تهرن انجام میشد و عموما تا برج چهار به درازا می انجامید. ) در فروردین ماه گردید و به دنبال آن پروژه های بزرگ “بلوار سرداران” ، ” میدان امام خمینی(ره)” ، “اجرای امانی کلیه زیر سازی های معابر سطح شهر” ، ” راه اندازی کارگاه های بزرگ تولید جدول” و … را انجام داد .

وی در سال 79 پس از موفقیت های ذکر شده به سمت معاونت شهرسازی منصوب گردید و در این معاونت با انتصاب وی (با حفظ سمت ) به عنوان مدیر اتوماسیون شهرداری کرج برای اولین بار در کرج اتوماسیون سیستم جامع شهرسازی کرج را پایه گذاری کرد و در ادامه به علت توانایی های خاص وی در امر مدیریت و تحول به طور همزمان به مدت 9 ماه بعنوان شهردار منطقه سه نیز منصوب گردید تا نسبت به تکمیل و راه اندازی اتوماسیون در منطقه سه (کل فردیس) به عنوان پایلوت اقدام نماید که پس از تنها 4 ماه این امر محقق شد.

دکتر سید علی اکبر میروکیلی
دکتر سید علی اکبر میروکیلی

میروکیلی در شهرداری یزد

اوایل سال 88 بعد از رسیدن آوازه توانمندی های مدیریتی وی به شهر یزد از سوی شورای اسلامی شهر یزد به منظور تصدی پست شهرداری یزد دعوت و انتصاب گردید . در حالی تصدی شهرداری را به عهده گرفت که بر اساس مستندات موجود این شهرداری معادل بودجه یکسال به پیمانکاران و مردم بدهکار بود که با تدابیر خاص اعمال شده در جهت جلب مشارکت بخش خصوصی و مشارکت عمومی ، فعالسازی همه آیتم های درامدی ، خلق ارزش افزوده روی عرصه های مستعد مشارکت و … در همان سال اول تصدی ایشان تمام بدهی های شهرداری پرداخت و بعلاوه آن سه پروژه بسیار بزرگ و پر هزینه زیر گذر و میدان نیز کلید زده شد و نهایتا پس از 2 سال فعالیت جهادی از آغاز تصدی شهرداری یزد در موضوع اتوماسیون سیستم جامع شهرداری در سال 89 با انتخاب سازمان شهرداری ها کل کشور به عنوان شهرداری برتر در کل کشور همه شهرداری های کلانشهر ها را پشت سر گذاشت. و این روند تا پایان تصدی وی در قالب یکی از پنج شهرداری پیشرو کشور همچنان پرچمدار اتوماسیون سیستم جامع شهرداری بود .

به دنبال اجرای پروژه های اصلاح هندسی تقاطعات غیر همسطح و مدیریت هوشمند ترافیک ( تحقق ITS) آمار تلفات شهر یزد که در ابتدا 181 نفر در سال با رشد 10 درصدی سالیانه بود به 75 نفر در سال و رشد منفی قابل توجه تقلیل یافت که این رهآورد به اعتقاد ایشان که خود نیز یتیم تصادف بود از مهم ترین دستاورد هایش بود .

اجرای کلیه پروژه ها با نصب معکوس شمار و تحقق تکمیل آنها پیش از اتمام زمان در نظر گرفته شده که لازمه آن برنامه ریزی دقیق مالی و اجرایی بود پیمانکاران را در رقابتی سالم برای اجرای سریع و با کیفیت پروژه ها قرار داد که این موضوع علاوه بر ایجاد رضایتمندی در شهروندان و تحولی که در شهر بوجود آورد به عنوان نمود اقتدار شهرداری بین مردم زبانزد شد. به عنوان مثال پروژه ترمینال بزرگ شهر که بالغ بر 70 هکتار مساحت داشت و طی 11 سال به پیشرفت 45 درصدی رسیده بود با این رویه ظرف مدت یکسال 55درصد مابقی پروژه تکمیل و به بهره برداری رسید .

یکی از نکات قابل توجه این بود که اولین قرارداد مشارکت شهرداری یزد که با تعاونی ناجا انجام شد رقمی معادل 2 برابر بودجه کل سال شهرداری یزد بود . میدان میوه و تره بار مورد مشارکت در زمینی به مساحت 55 هکتار در قالب مشارکت با آورده یکصد و ده ملیارد تومان که بیش از دو برابر بودجه شهرداری بود کلید خورد و در پایان تصدی وی با افتتاح بخش قابل توجهی از آن به بهره برداری رسید.

میروکیلی در تامین اجتماعی کشور

وی در سال 91 به سمت مدیر کل دفتر فنی تامین اجتماعی کشور منصوب گردید. در این سمت در کمتر از یکماه از تصدی خود به 62 مورد از اختلافات بین پیمانکاران و شرکت های تابعه سازمان که متوسط بیش از دو و نیم سال بلاتکلیف مانده بود با تنظیم راهبردی کلی و ارسال آن به معاونت حقوقی و پارلمانی سازمان برای برسی و طرح در هیات مدیره برابر قانون برای همیشه خاتمه داد . در آن زمان دفتر فنی به 52 پروژه با اعتباری بین 600 تا 1200 ملیارد تومان برای هر پروژه نظارت داشت که این رقم تقریبا حدود 20 برابر بودجه کل شهرداری کرج در آن زمان بود.

بازگشت به مبداء

پس از بازگشت به شهرداری کرج در سال 92 وی به سمت معاونت حمل و نقل ترافیک منصوب گردید و بلافاصله با توجه به تجربه ارزشمند شهرداری یزد نسبت به راه اندازی شبکه فیبر نوری برای تحقق (ITS) و احداث و راه اندازی مرکز نظارت تصویری با جدیت و فوریت اقدام نمود که در کمتر از 6 ماه به بهره برداری اولیه رسید. بدنبال آن به تصدی معاونت فرهنگی مشغول شد در این حوزه نیز با همکاری و مشارکت دانشگاه صنعتی شریف در سال 94 برای اولین بار برنامه راهبردی معاونت فرهنگی را تدوین نمود. یکی از اقدامات خاص در این حوزه راه اندازی اطلس فرهنگی نقشه محور بر پایه GIS گردید که این اقدام نمود بارزی از بروز ترین نوع استفاده از تکنولوژی بین رشته ای که با استفاده از مهندسی معکوس ناهنجاری های فرهنگی به تحلیل های ارزشمندی دست یافت . در همین رابطه مرکز مشاوره پیش از طلاق تاسیس کرد که در سال اول تاسیس موفق به پیشگیری از 600 مورد طلاق شد.

ایجاد هم افزایی و تعامل با دستگاه هایی از جمله اداره کل بهداشت و درمان استان ، آموزش و پرورش ، ورزش و جوانان ، ارشاد اسلامی ، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی استان ، اداره کل کتابخانه ها ، حوزه های علمیه و… از جمله فعالیت های ایشان در این مقام بود که منتهی به نتایج بسیار ارزشمندی شد به طور مثال :

سید علی اکبر میروکیلی در دانشگاه علمی کاربردی شهرداری کرج
سید علی اکبر میروکیلی در دانشگاه علمی کاربردی شهرداری کرج

پس از آن تا کنون به سمت ریاست دانشگاه علمی کاربردی شهرداری کرج منصوب گردید و با انجام اصلاحات و اتوماسیون اداری و ارتقاع سطح پژوهش های علمی و راه اندازی مرکز نو آوری و … پس از 13 سال از تاسیس دانشگاه موفق به ارتقاع دانشگاه از سطح 3 به سطح 2 شد که این موفقیت نیز به نوبه خود قابل تحسین است .